sobota, 14 lutego 2015

Żarkoje-ukraińskie danie przerobione na mój sposób

       Pracuję z Artemem, kolegą z Ukrainy - dokładnie z Winnicy, który niedawno był ze swoją żoną w restauracji  Winnica w Kielcach i zajadał się żarkoje, o czy poinformował cały nasz dział. Skutkiem tego było przeglądanie przepisów i połączenie ich w swój, jedyny. Przepis jeździł ze mną tydzień, aż Marzena, koleżanka z pracy pokazała zdjęcie ze swoim żarkoje. Przypomniałam sobie o swoim przepisie. Piątkowy zimowy wieczór, nie wytrzymałam!  

Składniki:

600-700 g mięsa - udziec wołowy,
2 papryki czerwone,

300 g pieczarek,
2 duże cebule,
2 pomidory,

3 łyżki mąki do oprószenia mięsa,
200 g mrożonej fasolki szparagowe,j
350 ml bulionu warzywnego,
1,5 łyżki koncentratu pomidorowego,
2 łyżki smalcu do smażenia,

usmażone frytki,
3 ząbki czosnku,
2 czubate łyżeczki papryki słodkiej mielonej,
1 płaska łyżeczka papryki ostrej,
sól,
świeżo mielony pieprz,
2 liście laurowe, 5 ziaren ziela angielskiego
 
Ciasto na czapeczkę:
wystarczy na przykrycie 3 naczyń

1,5 szklanki mąki pszennej
7 g drożdży instant (1 torebka)
120-125 ml wody
4 łyżki oliwy z oliwek
0,5 łyżeczki soli



     Mięso pokroić na małe kawałki, odrobinę mniejsze jak na gulasz i oprószyć je mąką - nie solić. W gęsiarce rozgrzać smalec. Włożyć mięso i smażyć do zrumienienia. W tym czasie pokroić cebulę w pół krążki, pieczarki w plasterki i paprykę w paski. Do zarumienionego mięsa dodać cebulę i często mieszając, doprowadzić do zeszklenia cebuli. Następnie należy dodać paprykę i pieczarki, wlać bulion. Przykryć i dusić aż do miękkości mięsa około 1,5 godziny. Około 20 minut przed końcem dodać fasolkę, pomidory pokrojone w kostkę, koncentrat pomidorowy i przyprawy. Powstały sos powinien być bardziej słony, gdyż dodając później frytki, sól zostanie przez nie wchłonięta.

    Przygotować naczynia do zapiekania. Najlepsze by były garnki gliniane lub kamionkowe, dość pękate ze zwężającą się szyjką, i górą znów rozszerzone. Ja miałam niewielkie kamionkowe miseczki przywiezione z Bułgarii.
Na dnie miseczek ułożyć kilka frytek, które należy zalać powstałym gulaszem. Na wierzch także należy ułożyć kilka sztuk.


    Mąkę wsypać do miski. Wymieszać z drożdżami i solą. Dolać wodę i oliwę i wyrobić na gładkie ciasto. Odstawić do wyrośnięcia na godzinę. Podzielić na trzy części, wyjąć na wysypaną mąką stolnicę i rozwałkować na 0,5-centymetrowy płat. Nałożyć na wcześniej wypełnione przestudzonym mięsem naczynia kamionkowe. Przykleić ciasto, tak aby brzeg krążka wyszedł na boki naczynia. Posmarować na wierzchu oliwą z oliwek.  Ciasto na kamionkach wypieka się 15-20 minut w temperaturze 200 stopni C.

Smacznego!
 

3 komentarze:

  1. Frytki i fasolka szparagowa raczej są obce tradycyjnej ukraińskiej kuchni.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

    OdpowiedzUsuń
  3. Owszem, przyznaję dlatego właśnie w tytule jest informacja "danie przerobione na mój sposób"

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...